» » Запліднення - що це таке і як відбувається процес Штучне запліднення

Запліднення - що це таке і як відбувається процес Штучне запліднення

Що таке – запліднення

Запліднення – найперший етап зародження нового життя. Він починається із зустрічі і з'єднання двох статевих клітин: чоловічий і жіночій - сперматозоїда і яйцеклітини. На місці їх злиття утворюється зигота – клітина, що об'єднала в собі повний комплект з 46 хромосом з генетичною інформацією, отриманих від батьківських клітин. На етапі запліднення вже визначився стать майбутньої людини. Він вибирається випадково, як лотерея. Відомо, що і яйцеклітина, і сперматозоїд містять по 23 хромосоми, одна з яких – статева. Причому яйцеклітина може містити тільки X- статеву хромосому, а сперматозоїд - як Х, так і Y- статеву хромосому (приблизно по 50%). Якщо з яйцеклітиною з'єднається сперматозоїд з Х-статевою хромосомою – дитина буде жіночої статі, з Y-хромосомою – чоловічого.

Як відбувається процес запліднення

Приблизно в середині місячного циклу у жінки відбувається овуляція – з фолікула, що знаходиться в яєчнику, в черевну порожнину виходить дозріла яйцеклітина, здатна до запліднення. Її тут же підхоплюють війки-ворсинки фаллопієвих труб, які скорочуючись, проштовхують яйцеклітину всередину. З цього моменту організм жінки готовий до запліднення, і приблизно добу життєздатна яйцеклітина в маткових трубах очікуватиме зустрічі зі сперматозоїдом. Щоб вона відбулася, йому доведеться пройти довгий, тернистий шлях. Потрапивши під час статевого акту з порцією насінної рідини в піхву, майже півмільярда сперматозоїдів, виляючи для прискорення хвостиками, спрямовуються вгору.

До заповітної зустрічі потрібно пройти відстань приблизно в 20 сантиметрів, що займе кілька годин. На шляху сперміїв попадеться чимало перепон, долаючи які, більшість хвостатих загине. До мети дійдуть найвитриваліші сперматозоїди. Щоб запліднення відбулося, в матку повинні проникнути не менше 10 мільйонів, які будуть допомагати прокладати один одному шлях. До фінішу дійдуть лише кілька тисяч, а потрапить всередину тільки один з них. Не обов'язково найсильніший, швидше везунчик, який виявиться ближче всіх до нірці-входу, над риттям якої трудилися все, щоб пробити захисну оболонку яйцеклітини.

Як тільки сперматозоїд опиняється всередині яйцеклітини, відбувається їх злиття, тобто запліднення. Тепер це вже не спермий і яйцеклітина окремо, а єдина клітина – зигота. Незабаром вона почне своє перше ділення, утворюючи дві клітки. Потім відбудеться їх подальший розподіл на чотири, вісім клітин і т.д. Поступово діляться клітини перетворяться на ембріон, який фаллопієві труби, скорочуючись, будуть проштовхувати у напрямку до матки. Йому потрібно скоріше покинути це місце, т.к. якщо він затримається, то відбудеться імплантація прямо в яйцеводе, що призведе до позаматкової вагітності. Приблизно на п'ятий-шостий день ембріон досягає мети: він потрапляє в матку, де пару днів буде перебувати у вільному плаванні, вишукуючи місце, куди б прикріпитися. Імплантація ембріона відбувається в середньому на сьомий-десятий день після запліднення, іноді трохи раніше чи пізніше. Знайшовши зручне місце, він буде майже дві доби, як свердлик, вгризатися в пишний ендометрій, щоб міцніше закріпитися. Занурюючись вглиб, він зачіпає кровоносні судини, розташовані в стінці матки, тому на місці імплантації відбуваються невеликі крововиливи. В цей час жінка може помітити у себе незначні кров'янисті виділення, які називають імплантаційним кровотечею і відносять до ранніх симптомів вагітності. Імплантованих зародок починає виділяти в кров матері ХГЧ – гормон вагітності, на який реагують тести на вагітність. Тому через днів десять після овуляції, можна спробувати замочити перший тест. У разі підтвердження вагітності та вдалого її розвитку, ембріон продовжить своє зростання і формування, і через 9 місяців на світ з'явиться нова людина.

Штучне запліднення

Штучне запліднення допомагає парам зачати довгоочікуваного малюка в разі чоловічого або жіночого безпліддя. Залежно від причини безпліддя призначають той чи інший метод штучного запліднення. Вагітності, які настали в результаті будь-якого з них, є абсолютно природними і не потребують подальшого спеціального спостереження. Існує три основних способи штучного запліднення:

- ШІ (штучна інсемінація) ;

- ЕКО (екстракорпоральне запліднення) ;

- ІКСІ (інтрацитоплазматична ін'єкція сперматозоїда).

Найпростіший і доступний – це штучна інсемінація. При цій процедурі чоловіча насіннєва рідина через катетер вводиться безпосередньо в матку жінки, далі сперматозоїди самостійно просуваються в маткові труби для зустрічі з яйцеклітиною, де відбувається запліднення природним чином. Перед введенням, сперму спеціально готують: відбраковують слабкі сперматозоїди, залишають найбільш активні і рухливі, здатні до запліднення.Перед ІІ пара проходить медичне обстеження, здає аналізи на статеві інфекції, чоловікові роблять спермограму (аналіз сперми), у жінки перевіряють на прохідність фаллопієві труби, щоб уникнути позаматкової вагітності. Часто, для більшої віддачі процедури, додатково стимулюють овуляцію медикаментозними препаратами.

Штучну інсемінацію призначають при:

- відсутності овуляціі;

- вагінізмі, коли через спазми і мимовільних скорочень лобково-куприкової м'язи у жінки, вкрай утруднюється проникнення пеніса;

- шеечном факторі безпліддя, коли сперматозоїди не можуть проникнути в матку і гинуть в влагаліще;

- сексуальному розладі партнера і неможливості провести повноцінний статевий акт;

- поганому аналізі сперми;

- безплідді у молодих пар. ШІ вибирають як перший спосіб боротьби з нез'ясовним безпліддям.

Ефективність даного методу складає в середньому 20-25%. Цей відсоток може бути більше або менше, залежно від віку пари, якості сперми та інших факторів.

ЕКО – екстракорпоральне запліднення, процедура досить тривала і трудомістка. Її призначають, коли випробувані всі способи лікування безпліддя, а результатів немає. Спочатку пара проходить повний медичний огляд і обстеження, здають аналізи сечі, крові, на статеві інфекції, гормони, жінкам роблять УЗД малого таза, перевіряють прохідність маткових труб, чоловікам роблять спермограму. Потім приступають безпосередньо до процедури ЕКЗ. Вона складається з декількох етапів. Спочатку проводять жінці гіперстимуляцію яєчників, вводячи в організм ін'єкції з певними гормонами, щоб дозріло кілька повноцінних, готових до запліднення яйцеклітин. Потім ці яйцеклітини вилучаються: під загальним наркозом робляться проколи внизу живота з боку яєчника або під місцевою анестезією через піхву вводиться голка.

Перед заплідненням, відібрана порція чоловічого сімені проходить підготовку: сперматозоїди відокремлюють від насінної рідини, переносять в інкубатор і поміщають в живильне середовище. Далі найбільш активні і повноцінні сперматозоїди (близько 100 тисяч) в скляній чаші змішують з яйцеклітинами, вилученими у жінки. Через добу вже можна буде побачити, чи відбулося запліднення. Якщо воно звершилося, то найбільш життєздатні зиготи відбирають, щоб з них виростити ембріони. Ще через 24 години можна визначити, чи відбувається розвиток зародків. Їм дають ще 2-3 доби підрости і пересаджують за допомогою тонкого катетера через піхву в матку.

Зазвичай переносять два-три ембріони (іноді більше), щоб хоча б один з них прижився. Що залишилися якісні зародки заморожують і зберігають при температурі -196С. Надалі, якщо пара захоче ще мати дітей, не потрібно буде проводити заново запліднення, достатньо буде скористатися готовими ембріонами. Якщо пересадка пройшла успішно, зародки прижилися і имплантировались в матку, далі розвивається звичайна вагітність. Якщо через 10-14 днів почнеться менструація, значить спроба виявилася невдалою. Імовірність настання вагітності методом ЕКЗ – при підсадженні двох ембріонів складає 20%, трьох – 30%.

У тих рідкісних випадках, коли при процедурі ЕКО приживаються 3 і більше ембріонів, за медичними показаннями або бажанням жінки, можуть провести редукцію. Зайві зародки видаляються, не створюючи загрози для решти. Залежно від обраного способу редукції, процедуру проводять на терміні від 5 до 10 тижнів вагітності.

Ще кілька десятиліть тому зачаття в пробірці здавалося фантастикою, зараз це реальна дійсність.

ІКСІ – інтроплазматіческая ін'єкція сперматозоїда, призначається при чоловічому факторі безпліддя, коли з яких-небудь причин сперматозоїд не може проникнути в яйцеклітину. Найчастіше це трапляється через малої кількості рухливих сперматозоїдів, відсутність самих сперматозоїдів в спермі, тератосперміі та інших паталогій сперми.

При даній процедурі сперматозоїд за допомогою найтоншої голки вводиться всередину яйцеклітини. Яйцеклітина попередньо витягується з яєчника жінки. Всі маніпуляції проводяться під мікроскопом. Спочатку яйцеклітину обробляють спеціальним розчином, щоб розчинилася зовнішня оболонка, потім голкою вводиться сперматозоїд.

При процедурі ІКСІ пара проходить таку ж підготовку та обстеження як і при ЕКЗ. Відмінність полягає в тому, що при ЕКО сперматозоїди, перебувають з яйцеклітинами в спеціальному розчині і самостійно проникають всередину, а при ІКСІ – відбирається один, самий здоровий і життєздатний сперматозоїд і поміщається всередину яйцеклітини за допомогою голки. Відбір сперматозоїда відбувається під дуже потужним мікроскопом, з четирехсоткратним збільшенням. Різновидом методу ІКСІ вважається ІМСІ, коли відбір спермия виробляють під потужнішим мікроскопом, із збільшенням в 6000 разів. Імовірність настання вагітності при ІКСІ становить приблизно 30%.Переглядів: 3078
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!