» » Овуляція - докладний опис Ознаки, тести, як розрахувати і визначити овуляцію

Овуляція - докладний опис Ознаки, тести, як розрахувати і визначити овуляцію

Що таке овуляція

Жінки, які планують вагітність, стикаються з таким поняттям як овуляція. Процес цей для зачаття дуже важливий, т.к. якщо овуляція не відбулася, то і запліднення не настане, нехай навіть статевої акт відбувається щодня. Так що ж таке овуляція і чому без неї неможливе зачаття? Якщо сказати двома словами, то овуляція – це процес, що супроводжує вихід повністю дозрілої і готової до запліднення яйцеклітини з фолікула. Вона триває всього кілька хвилин, як тільки яйцеклітина покине фолікул, овуляція закінчиться.

В організмі кожної жінки закладено з народження близько мільйона яйцеклітин. Вони знаходяться в яєчниках в сплячому стані, кожна яйцеклітина захована в будиночок – фолікул, і чекає своєї черги, щоб вийти назовні. Не всім яйцеклітинам судилося дозріти або бути заплідненими, багато з них так і залишаються в фолікулах в зародковому стані і з часом гинуть. До моменту статевого дозрівання жіночого організму (першої менструації), в яєчниках від мільйона залишається вже 300-400тис. фолікулів. А за весь репродуктивний період овуліруют приблизно 400-500 дозрілих і готових до запліднення яйцеклітин.

Приблизно раз на місяць, під впливом гормонів першої фази, кілька яйцеклітин (від 10 до 15) починають пробуджуватися, дозрівати і збільшуватися разом з фолікулами в розмірах. Через днів десять, з півтора десятків пробуджених фолікулів починає виділятися один, його називають домінантним. Він набагато більші за інших, його розмір досягає близько 15-20 мм, іноді й більше. Коли яйцеклітина всередині нього досягає піку свого дозрівання, фолікул лопається і яйцеклітина виходить назовні, в черевну порожнину. Тут вона підхоплюється ворсинками маткових труб і просувається по ним в порожнину матки. Правильніше сказати не вона просувається, а маткові труби, скорочуючись, проштовхують яйцеклітину. Протягом 24 годин вона готова до запліднення, і якщо на її шляху зустрінеться сперматозоїд, то відбудеться зачаття. Яйцеклітина почне ділитися, перетворюючись в зародок, продовжуючи рух в порожнину матки, де вона прикріпиться до її стінки і вагітність почне розвиватися. Якщо з яких-небудь причин, зародок загине або не зможе імплантуватися (прикріпитися) в матку, через певний час, під дією гормонів другий, лютеїнової фази, відбудеться відторгнення ендометрію з порожнини матки, тобто почнеться менструація. У рідкісних випадках буває овуляція двох або трьох яйцеклітин, тоді відбувається зачаття двох або трьох ембріонів, у жінки розвивається багатоплідна вагітність і на світ з'являються двійнята або трійнята (разнояйцевие близнюки).

Ознаки овуляції (як визначити овуляцію)

Для пар, які планують дитину, дуже важливо знати момент настання овуляції, щоб його не пропустити. Чи є які-небудь ознаки овуляції? Так, і їх кілька. По-перше, дуже може допомогти графік базальної температури. Якщо жінка веде такий графік, щоранку вимірює температуру і записує показання, то вона помічала, що щомісяця, приблизно в середині циклу, температура знижується на 0,2-0,3 градуса, а на наступний день різко збільшується на 0,4-0 , 6 градусів, тобто відбувається стрибок. Так ось в день, коли температура падає, і відбувається вихід яйцеклітини, тобто овуляція. На графіку це видно як овуляторном западання температури. Тобто, якщо ви бачите, що температура пішла вниз, значить наступило найсприятливіший час для зачаття. Відомо, що сперматозоїди здорового чоловіка зберігають рухливість і життєздатність протягом п'яти днів, тому якщо за кілька днів до овуляції у пари був статевий акт, то висока ймовірність того, що сперматозоїд в фаллопієвих трубах дочекається яйцеклітину і відбудеться запліднення. Але найсприятливішим періодом вважається безпосередньо день овуляції і 12-15 годин після її настання. Може виникнути питання, а чому не добу, адже яйцеклітина « живе » 24 години? Не варто забувати, що сперматозоїд – це не болід Формули 1, і йому потрібен час, а точніше, кілька годин, щоб пройти необхідну відстань до зустрічі з яйцеклітиною в маткових трубах.

По-друге, овуляцію можна простежити і без графіка, по вагінальних виділень. Коли наближається час виходу дозрілої яйцеклітини, виділення стають більш рідкими, прозорими і слизькими, за зовнішнім виглядом нагадують білок курячого яйця. Помітити овуляторні виділення досить легко – вони стають слизовими і рясними, добре тягнуться. Найбільш точним методом визначення часу овуляції вважається фолікулометрія, або, більш звична назва, УЗД-моніторинг, коли за зростанням фолікулів стежать за допомогою ультразвукової апаратури. Перше дослідження проводять приблизно на 10 день менструального циклу, потім необхідно відвідувати лікаря раз на два дні до настання овуляції.Є ще й суб'єктивні ознаки овуляції. Це короткочасні болі або поколювання внизу живота в момент, коли лопається фолікул. Або зросле сексуальне бажання, яке виникає у деяких жінок під час овуляції. Все ж орієнтуватися на суб'єктивні ознаки не варто, тому болі в животі можуть бути зовсім не овуляторним, а підвищена сексуальна збудливість викликана іншими причинами. Тому краще вести температурний графік, орієнтуватися на УЗД-моніторинг або користуватися тестами на овуляцію.

Тести на овуляцію

Тести на овуляцію є одним із способів визначення дня овуляції. Вони досить прості і зручні в експлуатації. Являють собою тестові паперові смужки, зазвичай по 5 штук в упаковці. Смужка розділена на дві половинки – одна контрольна, з нанесеною пофарбованої рискою, інша – діагностична, на яку нанесений реактив. Він залишається невидимим поки смужку не опуститься в посуд з сечею. Працюють вони аналогічно тестам на вагітність, тільки сеча реагує не на ХГЧ, а на лютеїнізуючий гормон. Пік викиду цього гормону в організмі відбувається за 12-36 годин до настання овуляції. Починають тестування, орієнтуючись на тривалість свого менструального циклу. Якщо його довжина становить, наприклад, 28 днів, то першу смужку слід починати замочувати з одинадцятого дня. Бажано процедуру проводити в один час і не пити до цього багато рідини. Необхідно на кілька секунд опустити смужку в ємність з сечею, а через три хвилини подивитися результат. Якщо смужка з реактивом на діагностичній половинці тіста така ж за кольором як і контрольна, або темніше її, значить результат позитивний. Якщо ж світліше, на наступний день тест слід повторити.

Дні овуляції (цикл овуляції)

Щоб приблизно визначити день овуляції, необхідно знати тривалість менструального циклу. Він може у різних жінок мати різну довжину, нормою вважається тривалість від 21 до 35 днів. Кожен цикл можна умовно розділити на дві фази – фолікулярну, до настання овуляції і лютеиновую, яка починається після овуляції. Ці фази мають різну довжину, перша може становити від 9 до 21 дня, друга - від 12 до 16 днів. Друга фаза більш стабільна, а от перша, навіть у однієї і тієї ж жінки, може подовжуватися або коротшати, в залежності від часу дозрівання фолікула, яке регулюється і управляється складним гормональним процесом. Тому, розраховуючи приблизний день овуляції, слід виходити з другої фази. Наприклад, при 31-денному циклі, довжина другої фази складе 14-15 днів, значить чекати овуляцію можна з 16-17-го дня менструального циклу. При 28-денному – з 13-14 дня циклу, при 21-денному – з дев'ятого дня.

Якщо цикл регулярний і стабільний, то і овуляція буде наступати в однакові дні циклу, тоді можна використовувати цю формулу для розрахунку. Якщо ж цикл нерегулярний, для визначення дня виходу яйцеклітини, доведеться користуватися додатковими методами, або передбачати для запасу дні в одну й іншу сторону, на випадок, якщо овуляція запізниться або відбудеться раніше звичайного.

Якщо немає овуляції

Багато жінок вважають, що овуляція відбувається щомісяця. Але це не зовсім так. В нормі для молодого і здорового організму допускається на рік до двох-трьох ановуляторних циклів. Чим жінка старша, тим більше її циклів проходить без овуляції. До 35-40-річного віку може бути всього 5-7 овуляцій на рік. І це теж норма. Якщо ж овуляції немає взагалі, в цьому випадку можна говорити про порушення, що відбуваються в жіночому організмі. Вони можуть бути пов'язані з інфекційними захворюваннями, запальними процесами, гормональними збоями або перенесеними жінкою стресами. Щоб виявити причину і відновити овуляторний цикл, необхідно звернеться до гінеколога. В першу чергу він призначить лабораторні аналізи на гормони, інфекції і пр. Може направити на фолікулометрія, щоб протягом всього циклу простежити, чи відбувається розвиток фолікулів, заодно оцінити стан матки і яєчників і поспостерігати за змінами в ендометрії. Якщо жінка старше 35 років, необхідно перевірити її оваріальний запас. На підставі первинного огляду та результатів аналізів, лікар призначає подальше обстеження або лікування. У багатьох випадках допомагає стимуляція овуляції.

Стимуляція овуляції

Якщо з яких-небудь причин не відбувається овуляція, або відбувається дуже рідко, може допомогти її стимуляція. Її призначають лише в тому випадку, якщо у жінки прохідні фаллопієві труби, інакше існує висока ймовірність настання позаматкової вагітності. Стимуляція проводиться тільки під наглядом лікаря. Залежно від віку жінки і результатів аналізів, прописується ряд медикаментозних гормональних препаратів. Призначаючи лікування, лікар паралельно відстежує зростання фолікулів по УЗД. Як тільки виявиться домінантний фолікул потрібного розміру, вводиться доза ще одного препарату – Прегніла, який і викликає овуляцію. Медикаментозна стимуляція – досить ефективний метод боротьби з безпліддям, який допоміг дуже багатьом парам обзавестися довгоочікуваним малюком.

Крім медикаментозного, існує ще й народний спосіб стимуляції овуляції, коли приймають настої трав. У першій половині циклу, для наростання ендометрія і стимулювання дозрівання яйцеклітини, п'ють відвар червоного щітки або шавлії, а в другій фазі - відвар борової матки, що сприяє виробленню прогестерону, щоб у разі настання вагітності, підтримати її на перших порах. Думати, що все трави нешкідливі і призначати собі лікування самостійно – дуже необачний крок. Вживати настої слід тільки зі схвалення лікаря, інакше можна нашкодити своєму здоров'ю і збити гормональний баланс.Переглядів: 3228
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!