» » Цикас - вирощування, догляд, пересадка і розмноження

Цикас - вирощування, догляд, пересадка і розмноження

Цикас (Cycas) або, як його ще називають, саговник, відноситься до сімейства саговникові і роду Цикас. Батьківщиною його є Австралія і Південно-Східна Азія. Це одне з найдавніших рослин нашої планети, прабатько сучасних видів. Рід Цикас представлений приблизно 20 видами пальмовидная рослин, місцями виростання яких сьогодні є Чорноморське узбережжя, Південно-Східна Азія, Австралія, а також численні острови Індійського і Тихого океанів.

На батьківщині цикаса використовують як декоративний матеріал для квіткових композицій і продукт харчування, адже його кора і серцевина стовбура містять до 45% крохмалю. Разом з тим, цикас - це дуже декоративна рослина, широко використовуване в озелененні, особливо в країнах з жарким кліматом. Для декоративного вирощування використовують лише кілька видів. Найбільш популярний в культурі цикас никне або відвернутися (Cycas revoluta), який має потужний колоноподібний стовбур, що досягає до 2,5 м заввишки, і верхушечную корону з шкірястих перистих листя. Також культурні види представлені цикаса завитим (Cycas circinalis), цикаса Туара (Cycas thouarsii), цикаса Румфа (Cycas rumphii), цикаса гребневидная (Cycas pectinata), цикаса медіа або середнім (Cycas media), цикаса неколюча (Cycas inermis).

У Росії саговники також можна зустріти зростаючими у відкритому грунті, наприклад, в районі Сочі і на Чорноморському узбережжі Кавказу. В умовах середньої смуги їх вирощують як кімнатні та оранжерейних рослин.

Цикас - вирощування та догляд

Для цикаса важливий температурний режим. Найбільш оптимальною для його змісту навесні і влітку є температура 20-25 °C. Восени її слід почати поступово знижувати, щоб до періоду зимового спокою вона була не вище 12-14 °C. Якщо не забезпечити зниження температури утримання цикаса взимку, він може скинути листя.

Цикас є світлолюбна рослина, тому розміщувати його потрібно в місцях з яскравим освітленням, допускається пряме сонце. Кращим місцем розташування для цієї рослини буде простір біля південно-західного або південно-східного вікна. Можна поставити горщик з квіткою і біля південного вікна, але влітку його доведеться притіняти від сонця. Коли у рослини з'являються нові листочки, його не можна часто повертати, інакше вони можуть загинути. Якщо є така можливість, влітку цикас краще містити на свіжому повітрі.Поливати рослину слід обережно, так як перезволоження грунту для нього дуже небезпечно. Влітку полив потрібно здійснювати 1 раз в 5-7днів, взимку - 1 раз в 10 днів. При вмісті цикаса в зимовий період при кімнатній температурі, без вираженого періоду спокою, йому необхідно забезпечити полив, характерний для літнього часу. Поливати рослину слід теплою, відстояною не менше 12 годин водою.

Саговник не особливо вимогливий до вологості повітря, однак, якщо температура в приміщенні перевищує 20 °C, горщик з рослиною необхідно тримати на піддоні з вологим гравієм. Один раз на тиждень потрібно проводити обприскування листя, щоб освіжити їх і змити пил.

Навесні і влітку цикас рекомендується підгодовувати 1 раз в 2 тижні, використовуючи для цього повне комплексне мінеральне добриво. Однак, концентрацію його слід брати вдвічі менше тієї, яка вказана на упаковці. Коли рослина знаходиться в періоді спокою, удобрювати його не слід.

Цикас - пересадка і розмноження

Молоде рослина слід пересаджувати щорічно по весні. Після досягнення п'ятирічного віку пересадку виробляють кожні 3-4 роки, але при цьому щорічно міняють верхній шар землі. Пересаджуючи рослина, не можна обтрушував і обмивати коріння від землі, щоб не травмувати його. При посадці і пересадці шишка саговника повинна знаходитися на поверхні грунту, тому горщики слід брати не занадто великі, щоб рослина не загинула від надлишків неосвоєній корінням землі та її закисання.

Для посадки цикаса слід приготувати грунтову суміш, в яку входить дернова, торф'яна, листова і перегнійна земля з додаванням піску. Можна використовувати для пересадки готову покупну грунтову суміш для пальм. При пересадці цикаса слід подбати про хороше дренажі, який роблять із дрібної гальки або битих черепків.

Розмножують цикас звичайно шляхом вкорінення молодих відростків - шишок. Перед посадкою їх підсушують протягом доби і, присипавши місця зрізів товченим вугіллям, висаджують в грунтову суміш для пересадки.

Насіннєвим способом розмноження користуються, як правило, тільки фахівці в ботанічних цілях.

Цикас - хвороби і шкідники

Якщо допустити знаходження саговника на протязі або його перезволоження, то у нього може з'явиться плямистість листя.

При занадто низькій температурі і надмірному поливі на коренях рослини розвивається гниль, яка може привести до відмирання кореневої системи. Потім стають коричневими і відмирають листя, а після гине вся рослина. При виявленні кореневої гнилі рослина саговника підлягає знищенню.

Також цикас може дивуватися шкідниками, такими, як щитівки і трипси, які паразитують на його листі, черешках і стовбурі. Це призводить до появи на листках плям, їх усихання і обпадання. Для видалення паразитів використовують м'яку вологу ганчірку, а при сильному зараженні рослина потрібно обробити карбофосом або актелликом.

Звичайно, цикас - це повільно зростаюче, зате дуже красиве кімнатна рослина. Крім того, вважається, що воно благотворно впливає на роботу нервової і серцево-судинної системи людини. Тому варто потрудитися над тим, щоб виростити в своєму будинку це чудове і загадкове своєю старовиною рослина.Переглядів: 1470
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!