» » Енцефаліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Енцефаліт - причини, симптоми, діагностика, лікування

Існує кілька видів енцефаліту. Але найбільш часто зустрічається форма, яка починає проявлятися з настанням теплого сезону, це « кліщовий енцефаліт » ;.

Кліщовим енцефалітом називається захворювання з ураженням центральної нервової системи, що виникає в результаті проникнення вірусної природно-осередкової інфекції. Це досить поширене захворювання, що носить переважно сезонний характер.

Переносниками вірусів, яких налічується 29 штамів, є іксодові кліщі. Зонами переважного поширення вважаються Сибір, Урал, центральні райони Росії, Угорщина, Болгарія, Білорусь, Польща та інші країни з помірним кліматом.

Сам вірус досить стійкий до теплових впливів. Він гине через 10 хвилин при температурі в 60 градусів, а при кип'ятінні зберігає життєздатність протягом 2 хвилин. Він чутливий до ультрафіолетового випромінювання і швидко руйнується під його впливом. Хлорсодержащие препарати і лізол повністю знищують вірус.

Пік захворюваності припадає на травень-червень.

Енцефаліт – причини

Головною причиною виникнення енцефаліту є укус іксодового кліща. Ця комаха успадковує вірус і передає його наступному поколінню. Але крім кліщів, інфекція можуть трансформувати птиці, гризуни і хижі тварини. Захворюванню енцефалітом переважно схильні люди 20-40-річного віку.

Зараження може відбутися не тільки безпосередньо шляхом потрапляння в шкіру, але і через вживання людиною молока інфікованої тварини (частіше кози). Також можна занести інфекцію руками, якими був розчавлений кліщ (у разі потрапляння вірусу на слизові оболонки очей або порожнини рота, а також в свіжі рани).

Енцефаліт – симптоми

В організмі людини вірус поширюється з потоком крові. Головний і спинний мозок також залучені в круговорот розповсюдження інфекції. В першу чергу від ураження страждають рухові нейрони. Інкубаційний період складає 10 днів.

У людини, зараженого енцефалітом, з'являються наступні ознаки розвитку захворювання:• Інтоксикація,

• Блювота,

• Головні болі,

• Лихоманка,

• Почервоніння шкіри обличчя і шиї,

• Осередкове запалення в місці укусу кліщем,

• Зниження артеріального тиску,

• Брадикардія,

• Світлобоязнь,

• Ригідність потиличних м'язів.

При ранньому виявленні і не ускладненій формі прогноз сприятливий. Якщо діагностика і лікування були проведені з затримкою, то можливий перехід в іншу форму – « менінгоенцефаліт » ;. В цьому випадку починаються галюцинації, судоми, марення, епілепсія. Це пов'язано з глибоким ураженням черепних нервів.

Енцефаліт – діагностика

Діагностувати енцефаліт можна за результатами лабораторних досліджень. Збільшення кількості антитіл у крові пацієнта і спинномозкової рідини є підтвердженням проникнення інфекції.

В аналізі периферичної крові видно збільшення кількості лейкоцитів і підвищення швидкості осідання еритроцитів.

Енцефаліт – лікування та профілактика

Лікування енцефаліту проводиться виключно в умовах стаціонару, під наглядом фахівців. Хворим призначають постільний режим. При цьому ретельно стежать за попередженням утворення пролежнів. Необхідний контроль над сечовипусканням і актами дефекації.

Найефективнішим препаратом лікування енцефаліту є гамма-глобулін. Він вводиться протягом 3 днів поспіль. Крім цього медикаменту, використовуються ін'єкції рібонуклеазою. При появі другої хвилі захворювання, введення препарату повторюється.

Попутно проводиться дезінтоксикаційну і дегітратаціонную терапію. Якщо хвороба набула важку форму, то проводяться заходи по боротьбі з дихальною недостатністю, призначають кортикостероїдні препарати.

Пацієнти відновлюються повільно. Виписка можлива не раніше, ніж через 2-3 тижні інтенсивного лікування, за умови відновлення нормальних функцій організму і стабілізації температури у хворого.

Протягом півроку після перенесеного енцефаліту, пацієнтам рекомендується щадні форми робіт із звільненням від відряджень і важкої фізичної праці. Розумове перенапруження в період реабілітації також протипоказано.

Невропатолог контролює стан виписався пацієнта ще протягом 2 років.

В якості профілактичних заходів при прогулянках рекомендується використовувати спеціальні препарати, що відлякують своїм запахом кліщів та інших комах. Після прогулянок потрібно ретельно мити руки. Вживання молока можливо тільки після кип'ятіння.

У місцях підвищеної імовірності зараження енцефалітом проводиться вакцинація кожен сезон активності кліщів.Переглядів: 3116
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!