» » Токсоплазмоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Токсоплазмоз - причини, симптоми, діагностика, лікування

Токсоплазмоз – паразитарне захворювання людини і тварин, спровоковане найпростішим мікроорганізмом – токсоплазмой Гонди (Toxoplasma gondii).

Токсоплазмоз – це одне з найбільш широкомасштабних захворювань у світі. В Африці і Південній Америці інфіковано близько 90% населення, в Росії, за останніми даними, - до 30% жителів.

Токсоплазмоз – причини

Основними переносниками захворювання є тварини, найчастіше кішки. Ооцити (яйця), що виділяються разом з випорожненнями, в результаті потрапляють на їх шерсть, а це прямий шлях до зараження людини. Люди, погладивши домашнього улюбленця і не помивши руки, легко можуть занести паразита в свій організм через травний тракт.

Продукти, одержувані від заражених тварин (м'ясо, яйця, молоко) і не піддаються достатньої термічної обробці, також небезпечні. Вживання таких продуктів в їжу неминуче призводить до потрапляння токсоплазми в людський організм. Токсоплазмоз також може передаватися кровоссальнимикомахами, через пошкоджену шкіру, внутрішньоутробно (від матері до плоду).

Хочеться відзначити, що для вагітних жінок зараження загрожує серйозними наслідками для майбутньої дитини. Тому настійно не рекомендуємо в цей відповідальний період контактувати з кішками.

Токсоплазмоз – симптоми

У людини токсоплазмоз протікає в трьох формах: гострої, латентної і хронічною. Найчастіше зустрічається латентна і хронічна форма, гостра ж з яскраво вираженою симптоматикою спостерігається дуже рідко. Зазвичай вона властива людям з пригніченим імунітетом.

Пониженню захисних функцій організму можуть сприяти різні аутоімунні захворювання і процедури, такі як ВІЛ-інфекція, онкологія, хіміотерапія, пересадка органів і ін.Латентна (бессимптомная) форма може перейти в будь-який момент в гостру стадію хвороби. В такому випадку здоровий імунітет сам знищує паразита і забезпечує організм довічної стійкістю до токсоплазмозу.

Виявити захворювання дуже непросто навіть у гострій стадії, так як симптоми можуть маскуватися під інші хвороби. Чому так відбувається? Тому що токсоплазмоз, потрапляючи в кровотік, розноситься з кров'ю по всіх органах, і будь-який з них може дати збій. Серце, печінка, очі, головний мозок можуть постраждати від впливу інфекції. А іноді хвороба обмежується слабкою симптоматикою: незначне збільшення лімфовузлів, слабка висип, головні болі, інфекція очей.

Виявити токсоплазмоз, орієнтуючись на клініку, практично неможливо. Розпізнати хворобу можна тільки за допомогою спеціальних аналізів.

Токсоплазмоз – діагностика

Основні методи діагностики: реакція зв'язування комплементу, реакція непрямої імунофлюоресценції, ІФА – імуноферментний аналіз.

Найнадійнішим методом є ІФА. Його принцип заснований на виділенні специфічних антитіл до токсоплазми.

Після потрапляння мікроорганізму всередину людини, імунітет починає виробляти імуноглобуліни, назвали їх в медицині – IgM (ранні антитіла). Саме вони і борються з інфекцією. Через деякий час IgM зникають і з'являються антитіла IgG, які забезпечують довічну стійкість до токсоплазмозу.

Нескладно здогадатися, якщо виявлені IgM, то зараження відбулося зовсім недавно, наявність IgG свідчить про те, що інфікування відбулося дуже давно, і токсоплазмоз вам більше не страшний.

Токсоплазмоз – лікування та профілактика

Дане захворювання не завжди вимагає лікування - вивести збудника з організму практично неможливо, так як токсоплазми з часом формують цисти, стійкі до всіх лікарських препаратів. Антитіла і цисти залишаються в організмі назавжди.

Лікування призначають людям з яскраво вираженими ознаками при низькій імунної віддачі. Застосовують хіміотерапевтичні і антибіотичні медикаменти. Лікування, як правило, займає тривалий час. При необхідності призначають комбіновані процедури.

У хронічній формі токсоплазмоз лікується складніше. На жаль, хіміопрепарати при хронічному перебігу не дають позитивного результату, тому всі зусилля в даному випадку направляються на зміцнення імунітету, щоб допомогти організму самостійно тримати інфекцію під контролем.

Профілактика токсоплазмозу включає в себе:

1) застосування в їжу тільки термічно оброблених тварин продуктів;

2) ретельне миття овочів, фруктів і зелені, особливо з грядки, земли;

3) дотримання гігієнічних норм (миття рук з милом після прогулянки, перед їжею, а також після контакту з кішкою).

Дотримання вищеперелічених правил значно скорочує ризик зараження токсоплазмозом.Переглядів: 2009
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!