» » Іван-да-марья - лікувальні властивості і застосування в медицині

Іван-да-марья - лікувальні властивості і застосування в медицині

Іван-да-марья - загальний опис

Рослина Іван-да-марья (марьянник дібровний) відноситься до роду марьянніка сімейства заразіховиє. Також його називають в народі желтяніцей, желтушка, міткою травою, Липняк, Іванової травою, луговим звонцов. Рід марьянніка об'єднує однорічні трав'янисті рослини, які мають слаборозвинуту кореневу систему і прямостоячий стебло, що досягає у висоту від 15 см до 50 см.

Марьянник цвіте яскраво-жовтими квітами з початку літа до осені, після чого на рослині з'являються плоди у вигляді коробочок. Рослина відрізняється великою декоративністю, крім того, його квіти є хорошим медоносом. Деякі види марьянніка, зокрема, марьянник дібровний, здавна застосовуються в народній медицині.

Іван-да-марья - види і місця зростання

Марьянник дібровний є рослиною з європейським ареалом. Основними місцями його зростання є лісостепова і лісова європейська частини Росії, північно-західні і західні лісостепу України, Кавказ, Сибір. Кращими умовами для цієї рослини є листяні ліси, крейдяні схили і сирі торф'яні луки.Всього рід марьянник налічує до 35 видів, серед яких для нашої зони найбільш характерними є марьянник дібровний (іван-да-марья), марьянник польовий, марьянник луговий, марьянник лісової і марьянник розрізний.

Іван-да-марья - лікувальні властивості

Іван-да-марья надає протизапальну, інсектицидну і ранозагоювальну дію. У народній медицині його відваром лікують хвороби серця і шлунка-використовують його для ванн при лікуванні діатезу, екземи, туберкульозу шкіри, ревматизму. За допомогою свіжої подрібненої трави марьянніка дібровного ефективно загоюють рани.

Цікаво, що в народі з давніх часів квіти івана-да-марьи наділяли особливими магічними властивостями, вважаючи, що, зібрані на Івана Купалу, вони можуть відводити від будинку зле вплив і зберігати між подружжям хороші стосунки.

Іван-да-марья - лікарські форми

В якості лікарської сировини використовують надземні частини рослини іван-да-марья у вигляді квіток, стебел, листя, а також плоди. Час збору трави і квіток - період цвітіння (з травня по вересень). Після збору їх сушать в добре провітрюваних приміщеннях, потім зберігають окремо від інших рослин. Термін зберігання сухої сировини - до 10 місяців. Плоди марьянніка дібровного збирають з липня по вересень.

Іван-да-марья - рецепти

Настій трави іван-да-марья використовують як ефективний засіб для ванн і місцевих обмивань при лікуванні золотухи, різних висипів і корости. Для його приготування 3 ст. л. марьянніка заливають 1 літром окропу і, наполігши близько 2:00, проціджують.

При лікуванні гіпертонічної хвороби, запаморочення, хвороб серця, невралгії, епілепсії, захворювань шлунка і шлунково-кишкового тракту застосовують інший настій марьянніка дібровного. Для його приготування 1 ст. л. трави заливають склянкою окропу, потім настоюють півгодини і, процідивши, приймають двічі на день по половині склянки.

За допомогою свіжої подрібненої трави і її порошку прискорюють процес загоєння ран, а відваром плодів знищують шкідливих комах.

Іван-да-марья - протипоказання

При застосуванні рослини іван-да-марья слід пам'ятати, що воно вельми отруйна, тому застосовувати їх всередину слід з великою обережністю. У насінні рослини міститься отруйний глюкозид рінантін (аукубін), який надає наркотичну і місцеву подразнюючу дію, що виявляється слабкістю, сонливістю, ослабленням серцевої діяльності. Поява цих симптомів після вживання препаратів марьянніка дібровного - це привід для негайного звернення до лікаря.Переглядів: 2853
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!