» » Базальна температура при вагітності та плануванні

Базальна температура при вагітності та плануванні

Метод базальної температури (БТ) є одним із способів відстеження фертильних днів, які вважаються найбільш сприятливими для зачаття. Багато жінок, при плануванні вагітності, їм з успіхом користуються. Він цікавий ще й тим, що може визначити наявність овуляції, або її відсутність, оцінити роботу яєчників, припустити можливу вагітність через лічені дні після овуляції, а також простежити за її розвитком перші 12- 14 тижнів.

Що таке базальна температура

Базальної називають температуру, яку вимірюють за допомогою термометра орально, вагінально, або, найчастіше, ректально (в прямій кишці) в стані спокою після нічного сну. В період менструального циклу температура тіла під впливом певних гормонів, змінюється.

В першу фазу циклу (фолікулярну), з моменту закінчення менструації і до початку овуляції, в організмі панують гормони естрогени. У цей період відбувається дозрівання яйцеклітини. Середні показники базальної температури першої фази знаходяться в межах 36 - 36,5С. А її тривалість залежить від часу дозрівання яйцеклітини. У кого-то вона може дозрівати 10 днів, а у інших і все 20.

За добу до моменту овуляції, значення БТ на один день знижується на 0,2-0,3С. А під час самої овуляції, коли відбудеться вихід дозрілої яйцеклітини з фолікула, і в організм потрапить велика кількість гормону прогестерон, БТ за один-два дні повинна зробити стрибок на 0,4-0,6С, дійти до 37,0-37,2С і триматися в цих межах всю лютеиновую фазу.

Під час періоду овуляції, змінюється чільна роль гормонів (естрогени поступаються провідну роль прогестерону). Найбільш вдалим для зачаття періодом вважаються 3-4 дні до початку овуляції (час життєздатності сперматозоїдів) і 12-24г після овуляції. Якщо за цей період не відбудеться злиття яйцеклітини зі сперматозоїдами, вона гине.

Друга, лютеиновая фаза, проходить під впливом гормону прогестерону. Його виробляє жовте тіло, яке з'являється на місці лопнув фолікула. Лютеиновая фаза триває від 12 днів до 16. БТ протягом всієї фази тримається вище 37,0 С, і якщо вагітність не наступила, за день-два до початку менструації, знижується на 0,2-0,3 С. Під час менструації відбувається вигнання з організму незаплідненої яйцеклітини разом з непотрібним вже в цьому циклі шаром ендометрію.

Вважається, що в нормі різниця між середніми показниками двох фаз менструального циклу, повинна становити мінімум 0,4 с.

Як правильно вимірювати базальну температуру

Базальну температуру за правилами вимірюють вранці, в один і той же час (допускається відхилення 20- 30 хвилин), не встаючи з ліжка, уникаючи різких рухів. Тому приготувати градусник - струсити його і покласти біля ліжка, необхідно з вечора.Якщо ви вибрали який-небудь спосіб вимірювання базальної температури, наприклад, ректальний, його необхідно дотримуватися весь цикл. Термометр тримають протягом 5-7 хвилин. Починати вимірювати температуру краще з шостого дня після першого дня менструації.

Дані можна записувати на листку, а потім, з'єднуючи між собою точки, отримати графік. Або вести графіки в Інтернеті. Для цього існують спеціальні програми, якими зручно користуватися. Найскладніше, що потрібно буде зробити, правильно виміряти БТ і занести показники в електронну таблицю. Далі програма сама розрахує час, коли сталася овуляція (якщо вона була), розкреслив графік, порахує різницю температур між двома фазами.

Якщо вам вночі доводилося вставати з ліжка, вимірювати БТ слід через 5-6 год. Інакше показники будуть неінформативними і цього дня можна їх не враховувати. Також варто не враховувати дні, коли ви захворіли, і ваша температура тіла була збільшена.

Було б набагато простіше, якби можна було вимірювати просту температуру тіла, а не базальну. Трудність полягає в тому, що температура організму протягом дня може змінюватися від стресу, холоду, тепла, фізичних навантажень і т.п. Тому зловити період, коли температура тіла була б інформативною, дуже складно. Тому прийнято рішення вимірювати температуру базальну - після 5-6 годин сну в стані спокою.

Базальна температура при вагітності

Як вже писалося вище, найсприятливішим для зачаття періодом є кілька днів до і один день після овуляції. Якщо вагітність настала, жовте тіло буде виробляти прогестерон аж до 12-14 тижня. Базальна температура весь цей час буде триматися вище 37С, не відбудеться її падіння перед днями менструації.

Деякі жінки, при настанні вагітності, припиняють вимірювати БТ. Робити цього не рекомендується, т.к. БТ в цей період дуже інформативна і дозволяє контролювати вагітність.

При настала вагітності, БТ тримається вище 37С, допустиме відхилення 0,1-0,3С. Якщо в перші 12-14 тижнів відбудеться падіння значень БТ нижче норми протягом декількох днів підряд, цілком імовірно, що ембріон знаходиться під загрозою. Можливо присутній прогестероновая недостатність. Необхідно невідкладно звернутися до лікаря, для вжиття відповідних заходів. Не зайвим буде обстежитися на апараті УЗД.

Якщо БТ піднялася вище 38С, це теж не обіцяє нічого хорошого. Може говорити про наявність в організмі жінки інфекцій або початку запальних процесів. На підставі одноразового зниження або підвищення БТ висновки робити не варто, тому що можливо були допущені помилки при її вимірі, або вплинули на значення сторонні чинники – стрес, загальний стан організму і т.п.

Після 12-14 тижня вже можна базальну температуру не вимірювати, т.к. показники неінформативні, бо до цього часу змінюється гормональний фон вагітної. Прогестерон починає виробляти дозріла плацента, а жовте тіло відходить на другий план.

Графік базальної температури при вагітності

Якщо ви записуєте свідчення базальної температури на папері, або ведете графік в Інтернеті, то можете звернути увагу на певні ознаки, які сигналізують про те, що наступила вагітність:

- на 5-10 день (частіше 7) після овуляції, БТ на один день знижується на 0,3-0,5С. Відбувається, як кажуть, имплантационное западение. В цей час ембріон вперше намагається впровадитися в ендометрій матки, тобто знайти собі місце і прижитися. Нерідко в цей період, жінки помічають незначна кровотеча протягом 1-2 днів, його так і називають – имплантационное. Іноді воно більше схоже на мазанину кремового або світло-коричневого кольору;

- температура другої фази прагне до позначки вище 37С;

- перед передбачуваними критичними днями, базальна температура не падає, а ще піднімається на 0,2-0,3С, на графіку це виділяється як третя фаза ;

- критичні дні в строк не наступили, БТ продовжує триматися на високій позначці протягом більше 16 днів після овуляції. Можна зробити перший тест і подивитися результат. Цілком імовірно, що він покаже дві смужки.

Не варто засмучуватися, якщо ваш графік не схожий на класичний вагітний. Бувають графіки, за якими неможливо визначити ознаки вагітності, але вона, тим не менш, наступила.

Підвищена або знижена базальна температура

Ідеальний графік БТ повинен бути схожим на птаха, що летить з розпростертими крилами. Різниця температур між двома частинами повинна становити не менше 0,4 С. Іноді зустрічаються відхилення від ідеалу, які можуть говорити про певні неполадки в організмі жінки.

Якщо показання другої фази циклу в нормі, а значення першої фази вище норми, це сигналізує про Естрогенових недостатності. А якщо значно нижче норми, то навпаки, про надлишок естрогенів. Що є однією з причин безпліддя. Тільки в першому випадку це говорить про тонкий ендометрії, а в другому – про існування фолікулярних кіст.

Якщо показники першої фази в нормі, а значення другої фази нижче норми, це говорить про нестачу прогестерону (гормон вагітності). В даному випадку вагітність може наступати, але не утримуватися. Тому для виправлення ситуації прописують препарати, що містять прогестерон, які слід приймати суворо під наглядом лікаря.

Якщо ж обидві фази циклу вище або нижче норми, але між середніми показниками температур зберігається різниця не менш 0,4 с, в цьому випадку ніяких патологій і відхилень у здоров'ї немає. Так проявляється індивідуальна особливість організму.

Хоча метод вимірювання БТ є простим і доступним для визначення вагітності або діагностики здоров'я, він не повинен бути єдиним фактором для діагнозу. Тому його необхідно поєднувати з іншими способами. Наприклад, для визначення овуляції, додатково можна використовувати тестові смужки або моніторинг по УЗД, для підтвердження вагітності - здачу крові на ХГЧ або тест, а для діагностики відхилень у здоров'ї, брати до уваги дані лабораторних досліджень.Переглядів: 2359
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!