» » 2 січня: які сьогодні свята, події, іменини, дні народження

2 січня: які сьогодні свята, події, іменини, дні народження

Свята 2 січня

День в'язня

Цей день присвячений всім людям, які за волею долі з різних причин опинилися під вартою в тюремному ув'язненні. У народі існує така приказка, що не можна зарікатися від тюрми і від суми. Люди вірять, що саме в сьогоднішній день потрібно читати молитви і зробити оберіг для ув'язнених. Вранці рано йшли до церкви й перед самою службою купували маленьку свічку, під час підпалювання начитати на неї захисні слова, і поставити поряд з іншими палаючими свічками. Крім цього потрібно зробити дев'ять поклонів.

День святого Бертольда в Швейцарії

Після закінчення новорічного свята в Швейцарії святкують День святого Бертольда. Це свято відноситься до основи столиці країни, міста, який називається Берн. Дата його заснування позначається 1991 роком, коли герцог Бертольд Церінгерскій, який в той час правил Бургундією, створив наказ. Місце для заснування цього міста вибрали на березі річки Ааре, до речі, завдяки саме цій річці був забезпечений захист західного кордону герцогських володінь. Герцогом було прийнято рішення, якої тварини він першого підстрелить, так і називатиметься нове поселення. Смішно звичайно, але для столиці Швейцарії могло бути вибрано ім'я ховрах або косуля. Однак з волі долі першим убитим тваринам був ведмідь. Місто назвали Берн, від німецького слова ber. Деякий час по тому саме зображення ведмедя з'явилося на гербах, і місцевих жителів порівнювали з цією твариною і називали їх незграбними увальнями. На думку місцевих жителів, все це було через заздрість, бо вони свого часу були власниками найбільшого і сильного кантону на всі володіння конфедерації. Так склалося історично, що на честь цього свята майже у всій Швейцарії оголошено вихідний день. В останні роки це свято по праву стали вважати і дитячим, тому що в цей день дітвора грає на вулицях в різні ігри і збирають жолуді і горіхи, які обсипаються з дерев.

День святого Іоанна Кронштадтського

Датою народження святого Іоанна вважається дев'ятнадцятий день жовтня 1829. Його предки по боці батька багато років поспіль служили священиками. Хлопчик дуже часто хворів, тому що мав слабке здоров'я. Мати Іоанна багато молилася за сина, і коли хлопчик дивився, як молитися мама він сам намагався заглибитися в саму суть молитви. В юному віці хлопець часто ходив до церкви з батьком, завдяки цьому в душі хлопця виховувалася особлива любов до богослужіння. У школі у Івана були проблеми з навчанням. У своїх молитвах хлопець просив про те, щоб Господь подарував йому розум, щоб він міг осягнути навчальну науку. Через деякий час Бог почув його молитви. Незабаром він пішов вчитися в парафіяльне училище, потім успішно закінчив духовну семінарію в Архангельську. Не виникло абсолютно ніяких труднощів для хлопця закінчити Петербурзьку духовну академію. Після цього одружився з дочкою протоієрея Костянтина несвітських, Єлизаветі. Подружжя прийняли рішення здійснити подвиг дівоцтва. Незабаром молодому священику дали посаду ключаря в Андріївському соборі в місті Кронштадт. У той час саме в це місто уряд засилали кримінальних злочинців, убивць і злодіїв. Чому то саме ці кримінальні елементи привернули особливу увагу молодого священнослужителя. Не було жодного дня, щоб Іван не провідав їх у підвалах і землянках, виконував якесь богослужіння і йшов. Священик відвідував живі душі. Іван втішав їх, доглядав за великими, проводив з ними багато часу, старався розділити з ними всі печалі і радості. Він нічого не шкодував для бідних людей, віддавав їм усі свої гроші, взуття та одяг. Якщо потрібно було, сам особисто ходив за продуктами в лавочку і в аптеку за доктором. Після повернення назад на його обличчі завжди була посмішка, а в душі невимовна радість і надія, що Господь пошле засоби, за допомогою яких він буде творити подальші блага.

2 січня в народному календарі

День Ігнатія Богоносця

Святий Ігнатій народився в Сирії, він був учнем апостола Іоанна Богослова. За легендою Ігнатія прозвали Богоносцем тому, що Ісус брав його на руки, коли той був ще зовсім маленький. А за іншою легендою своє прізвисько він отримав, бо тримав ім'я Христа у своєму серці і постійно молився йому. Ігнатій був першим великим християнським письменником, який не був євреєм, він написав сім послань, по дорозі до Риму, ці послання збереглися й донині.

В Ігнатова день проводили своєрідний ритуал, він був пов'язаний з першою людиною, яка увійде в будинок. Цю людину називали « курячий помазаник » ;, його садовили на м'які подушки, як курку на яйця, потім давали гарбуз, і гість повинен був розбити гарбуз так, щоб вона розлетілася на маленькі шматочки, вважалося, що тоді народиться багато курчат. Після цього дорогого гостя пригощали вином і добре годували, в свою чергу « помазаник » мав сидіти смирно, вважалося, що тоді і кури будуть сидіти смирно і нести яйця. Люди думали, що стать відвідувача був пов'язаний з підлогою майбутніх курчат. За традицією якщо цього року кури будуть добре нестися і розмножуватися, тоді на наступний рік господарі покличуть того ж людини і так само будуть пригощати його і плекати. Так само в цей день курей годували обрядовим хлібом в замкнутому колі, це робилося для того щоб кури не втікали далеко від дому.

В день Ігнатія був і інший звичай, передбачали, якою буде урожай, яка погода очікується, і заглядали в таємниці долі людської. Ще цього дня за допомогою спеціально випеченого хліба і пшениці вироблялися дії, за допомогою яких люди вірили, що зможуть забезпечити родючість землі та домашньої птиці. В цей день за повір'ям було прийнято, щоб кожен член сім'ї кинув в палаючий вогонь гілку або поліно, люди вірили, що це обіцяє їм щастя і удачу, була справа що гілки іноді ховали під дахом будинку і вони залишалися там до самого різдва або до того коли починали нестися кури.За народним переказом вважалося, що саме в цей день нечиста сила стає дуже активною, люди по всьому двору розсипали просо, і говорили вголос різні заклинання, так хотіли захиститися від нечисті.

Історичні події 2 січня

1649, Богдан Хмельницький урочисто увійшов до Києва

2 січня 1649, війська під командуванням гетьмана Богдана Хмельницького, урочисто увійшли до столиці України, місто Київ. Тисячі жителів міста зустрічали Хмельницького як визволителя України. Духовенство і чиновницький апарат сприймали гетьмана як главу нової української держави. Великий гетьман в'їхав до Києва через Золоті Ворота, кияни зустрічали його передзвоном та залпами гармат. Радісно зустріли видатного полководця та студенти Києво-Могилянської академії, зачитавши гетьману вітальну оду. Вийшли зустріти Богдана та вищі церковні чини, київський митрополит Сильвестр і Патріарх Паїсій. Незабаром в Софійському соборі Хмельницького благословили на війну з Польщею. Україно-польські переговори, початі в Замості, продовжилися в Києві, на них Богдан Хмельницький заявив, що Бог його обрав бути самодержцем Руським. Відтепер він на чолі Руського війська розіб'є Річ Посполиту, а українська держава буде процвітати без всякого гніту. Гетьман закликав киян йти до нього в військо. Тисячі чоловіків і юнаків почули заклик Богдана, вони кидали свої житла, сім'ї і йшли за гетьманом. До кінця національно-визвольного руху, майже вся територія України була звільнена від польської присутності. В Україні встановилася особлива форма правління – гетьманат. Однак Польське королівство дуже скоро набрало сили і мало намір повернути свої володіння в Україні. Військо Хмельницького було сильно виснажене, та й ресурси розореної і розграбованої України так само були на межі. У цій складній обстановці гетьман вирішується звернутися за допомогою до московського царства.

1961, припинення дипломатичних відносин між США і Кубою

Відразу ж після приходу до влади на Кубі комуністичного режиму, Сполучені штати, поспішили розірвати дипломатичні відносини з кубинської республікою. Указом від 03.02.1962 року, Президент Кеннеді, офіційно оголосив про введення відносно Куби торговельних і політичних санкцій. Уряд США не бажало бачити у себе під боком комуністична держава, відкрито підтримуване Радянським Союзом. Крім того спецслужби Сполучених штатів активно підтримували контрреволюційні сили на « острові свободи » ;. Введенням жорстких санкцій Сполучені Штати розраховували спровокувати на острові важку економічну кризу, яка в свою чергу привів би до антикомуністичного повстання. США зробили ряд заходів спрямованих на дипломатичну ізоляцію острова. До того ж ЦРУ підготувало полковий корпус з кубинських емігрантів - « контрас » ;, це спеціально навчене десантно-штурмовий підрозділ збройне найпередовішим зброєю, вторглося на Кубу в районі міста Плайя-Хірон. Однак кубинські передові частини зуміли відбити атаку карателів. Вся бригада « контрас » була знищена. Роздратоване провалом операції, керівництво США, стало готуватися до прямої, широкомасштабної агресії проти молодої держави. Над Кубою нависла небезпека повної окупації. На допомогу Кубі прийшов Радянський Союз, він направив на « острів свободи » потужний військовий контингент. На Кубі були розміщені: посилена військово-морське угруповання, особливий мотострілецький корпус і ракетна дивізія стратегічного призначення. На території Куби були розгорнуті ядерні ракети середньої і малої дальності. З цього моменту світ опиниться на порозі ядерної війни. Цей період буде званий істориками як « Карибська криза » ;. В результаті такого сильно протидії з боку соціалістичного табору, США змушені були відмовитися від ідеї інтервенції на Кубу. Однак двосторонні відносини між США і Кубою не відновлені і посій день. Такі глибокі коріння пустили ті суперечності й образи трапилися тоді, в 1961 році.

1956, вибори в Національні збори Франції

2 січня 1956 у Франції відбулися вибори до парламенту країни, за партійно-пропорційною системою. Виборча компанія проходила в період розпаду французької колоніальної системи. Французькі колонії були охоплені « вогнем » збройних заколотів. У листопаді 1954 року в Алжирі спалахнула франко-арабська війна. Прем'єр-міністр Франції Едгар Фор, виступив за проведення максимально агресивної військової компанії, що в кінцевому підсумку призвело до його відставки. У передвиборній гонці брали участь політичні сили різних напрямків, в тому числі і крайні праві популістські партії. Одну з таких партій очолював П'єр Пужад, представник малого бізнесу. Він різко критикував фінансово-економічну політику уряду і був вельми популярний в сільських районах країни. Лівоцентристи на чолі з П'єром Мендес-Франсом користувалися популярністю серед міського населення і військових. Брала участь у виборах і досить сильна фракція компартії, яку підтримувала біднота і робітники, а так же розорилися селяни. В результаті виборів до парламенту увійшли: Республіканський фронт на чолі з П'єром Мендес-Франсом, Союз французького братства на чолі з П'єром Пужад, Французька комуністична партія на чолі з Морісом Торезом, соцпартія та ін. Була створена широка коаліція, кабінет міністр очолив соціаліст, Гі Моле. Під тиском французького суспільства прем'єр-міністр Моле проводив жорстку внутрішню і зовнішню політику. Особливо жорстоко Моле проявив себе в колоніальних справах. В результаті чого різко критикувався членами свого уряду. В умовах політичної та соціально-економічної нестабільності, уряд Моле, чи не протрималося покладеного терміну і розвалилося. В країні виник новий політичний криза.

1987, битва за Фаду

Військова, окупаційна, операція Лівії проти держави Чад, котра закінчилася поразкою лівійської армії. На початку 1986 року, лівійська армія окупувала практично всю північну частину Чаду. Нависла загроза повного поневолення Чаду лівійськими мілітаристами. В цей момент в конфлікт втрутилася Франція. Між тим дислокована в Чаді угрупування лівійських військ, під командуванням Гуккуні Уеддея, повстала проти Муаммара Каддафі, в результаті чого інша частина лівійської армії опинилася в складному становищі. 2 січня 1987, президент Чаду Хіссен Хабре, скориставшись протиріччями, що виникли в стані противника, та за підтримки французького контингенту, перейшов в контрнаступ. Угруповання чадських військ налічувала не більше 3-х тисяч чоловік. Вийшовши з міста Калайт, чадські війська атакували місто Фаду. Фаду обороняла досить потужне угруповання противника і складалася з 1200 бійців лівійської армії і 400 солдатів чадской повстанської фаланги. Атака урядових чадських військ, застала гарнізон Фаду зненацька. В короткій сутичці чадські війська практично повністю знищили бронетанкову угруповання противника. Лівійці втратили в цьому бою майже 800 чоловік і більше 90 танків. Втрати чадской армії були не значні. Успіх чадських військ почасти пояснюється блискавично і застосуванням так званих « тачанок » (Броньовані джипи з кулеметним знаряддям на даху або капоті автомобіля). У відповідь на дії чадських військ, Каддафі наказав бомбардувати, населені пункти та військові точки Чаду. Однак ця акція не принесла відчутного результату, так як чадських сторона за підтримки французького контингенту, за допомогою ППО ефективно відображала повітряні нальоти лівійських ВПС. В результаті конфлікту Лівія понесла важке і ганебну поразку.

1839, вперше сфотографована Місяць

2 січня 1839 французький винахідник Луї Дагер вперше здійснив фотозйомку Місяця. Як відомо Місяць є природним супутником Землі, і інтерес до неї з найдавніших часів був незгасним. Відстань від Землі до Місяця складає приблизно 400 тисяч кілометрів. Вночі Місяць інтенсивно випромінює світло сріблястого відтінку, це світло має сонячну природу, Місяць попросту відбиває світло Сонця. Місяць завжди звернена до Землі, однією стороною. Протягом місяця Місяць звертається навколо Землі тим самим змінюючи всім відомі місячні цикли. Поверхня Місяця почали вивчати з появи перших телескопів. Перші телескопічні фотографії Місяця були отримані Луї Дагером і Джоном Дрейпером. Уже в XX столітті Місяць стали вивчати автоматичні космічні апарати, які не тільки фотографували поверхню супутника, а й сідали на неї, брали зразки грунту Місяця. В 1969-1972 році американські астронавти висаджувалися на поверхню Місяця і детально вивчали цей неживий світ. Першою людиною, що ступила на поверхню Місяця, був Ніл Армстронг, ця подія трапилася це 21 липня 1969 і стало знаковим для всього людства. Дослідження Місяця принесли людської цивілізації неоціненні відомості про структуру і будову цього небесного тіла, але найголовніше, що висадка на Місяць показала людям реальну можливість міжпланетних подорожей. Залишається незрозумілим один момент, чому настільки успішна операція по висадці на Місяць не мала логічного продовження, з освоєння супутника Землі.

2 січня народилися

Вероніка Долина (1956), російська співачка-бард

Вероніка Долина корінна москвичка. Закінчила Московський педагогічний інститут, працювала вчителькою французької мови. Пробувала себе в ролі бібліотекаря, була співробітником редакції фізкультурного журналу. Вероніка почала писати пісні в 1971 році, сама складає вірші, і особисто виконує свої шлягери. З улюблених авторів Вероніки можна виділити Окуджаву, Галича, Висоцького, Матвєєва. В сімдесятих роках вона стала відомим виконавцем шансону, її аудіозаписи швидко розходилися по руках фанатів. У той час Вероніка вийшла перший раз на сцену і дала сольний концерт перед глядачами. Пісні цієї співачки можна охарактеризувати як задушевні, щирі і прості. Любителі її творчості кажуть, що вона співає поезію. Під час перебудови Долина випустила два нових диски своїх чудових пісень, і побачив світ її збірка віршів. З сольними концертами артистка об'їздила багато країн, зарубіжних в тому числі. Коли в 90-х роках багато барди пішли зі сцени, Вероніка продовжувала виконувати свої пісні. На сьогоднішній день вийшли в світ 15 збірок віршів Вероніки, більш ніж 20 дисків з піснями.

Франц Лефорт (1656-1699), російський державний діяч

Найближчий соратник і однодумець Петра, народився 02.01.1656 в Швейцарії, в сім'ї торговця. Закінчила колегіум і поїхав до Марселя, для навчання торгівлі. Але торгове справа його не зацікавило і всупереч волі батьків, Франц їде до Голландії, де сподівається побудувати військову кар'єру. Отримавши чин капітана, він назавжди їде в Росію, там він одружитися і остаточно облаштовується. В Россі до влади приходить молодий і енергійний цар – реформатор Петро I, з ні те і знайомиться Лефорт на одному зі святкових заходів. Петру доводиться до душі молодій іноземець, він наближає Франца до двору і обсипає його багатьма милостями і подарунками. При дворі Петра, Лефорт отримує чини майора і полковника. Петро доручає Лефорту підготувати і здійснити азовські походи. Франц підкоряється і з радістю виконує волю царя, він захоплює турецьку фортецю Азов і обширні приазовські області. В нагороду за це цар жалує Лефорту звання адмірала, золоту медаль і песцеву шубу, а в доважок віддає в намісництво Новгородський уділ. Після успішних військових походів Петро відправляє Лефорта до Європи на чолі Великого посольства. За кордоном Лефорт закуповує чудові європейські товари, вчиться новим ремеслам та наймає на службу в Росії талановитих європейських майстрів. Після повернення до Росії Лефорт несподівано сильно захворів і незабаром помер. Для царя Петра, смерть Лефорта, стала справжнім потрясінням, від якого він ледве оговтався. На честь Ліфорта в Москві названо один з районів міста – Лефортово.

Милий Балакірєв (1837-1910), російський композитор

Милий Балакірєв народився 02.01.1837 року в Нижньому Новгороді в дворянській родині. Коли Мілію було десять років, його сім'я виїхала на проживання до Москви. Який виявив з дитинства любов і талант до музики, був відданий на навчання Джону Фильда, а пізніше Улибишева. У 1855 році молодий музикант знайомиться з легендарним Глінкою, який переконує Милия писати музику в народно-національному стилі. Милий дебютує в театрі Петербурга як піаніст і режисер. На початку 1860-х років композитор створює самодіяльний кухлів « Могутня купка » ;. Ставши іменитим музикантом, Балакірєв популяризує твори Глінки. У 1866 році в Празі Мілій дережірует в операх « Іван Сусанін » і опери « Руслан і Людмила » ;. Після Праги композитор увійшов в період активної творчої роботи, в лічені місяці він створює унікальні твори – « Увертюра на три російські теми » ;, « 1000 років » ;, « Чеська увертюра » ;. У творах проглядаються традиції та стилі Глінки. У 1866 році Балакірєв публікує свою нову збірку « сорок російських народних пісень для голосу з фортепіано » ;, це унікальний приклад обробки народних пісень. Центральна тема творчості композитора це народ, його душа, побут і культура всі ці поняття проходять чіткою лінією через його творіння. Балакірєв так же писав опери та музичні композиції для культур інших країн: польської, чеської, іспанської та ін. Кращою музичною п'єсою на східну тему безсумнівно є фантазія « Исламей » ;.

Айзек Азімов (1920-1992), американський письменник

Знаменитий американський письменник-фантаст Айзек Азімов народився 2 січня 1920 на Смоленщині. Через три роки сім'я Айзека емігрувала в США. Хлопчик вже з дитинства, проявляє великий інтерес до літератури, багато читає. Перші його оповідання опубліковує один з міських журналів. На нього відразу звертають увагу читачі і керівництво видання. Дуже скоро молодому письменнику починають надходити замовлення на твори. А на початку сорокових років виходить його перша збірка, під назвою, « Я – робот » ;. Збірка оповідань приносить Айзеку більшої популярності, його запрошують читати лекції в Бостонський медичний університет. Робота в медичному вузі дає Айзеку величезну наукову базу для його літературної творчості. Незабаром Айзек пише книги з біології, зоології, філософії, астрономії, ядерній фізиці. Знаменитим на весь світ письменник стає завдяки своїй літературній діяльності. Написані ним книги відносяться до жанру фантастики і шануються по всьому світу як класика жанру. На думку читачів Айзека, кращими його творами слід визнати « Космічні течії » ;, « Сталеві печери » ;, « Самі Боги » ;. В 1970-і роки Айзек повністю занурюється в свою літературну творчість, він працює добу безперервно, у нього не вистачає часу ні для відпочинку, ні для дружини. Після багатьох років виснажливої


Переглядів: 3203
    
Шановний відвідувачу, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

Увага, тільки СЬОГОДНІ!